021-56715819

021-56711126

آسانسور فضایی ژاپن

آسانسور فضایی ژاپن

در این مقاله سعی داریم در رابطه با آسانسور فضایی ژاپن که بسیار توسط کاربران در اینترنت سرچ می شود،صحبت کنیم.آسانسور فضایی ژاپن یک تکنولوژی مدرن حمل و نقل برای عبور مرور مردم هستند که برای انتقال مسافران در شهر ژاپن مورد استفاده قرار میگیرند. در این مقاله قصد داریم توضیحی مختصر و مفید در رابطه با این موضوعات داشته باشیم:

  • آسانسور فضایی ژاپن
  • مرغابی های مغناطیسی
  • چگونه یک آسانسور فضایی بسازیم

آسانسور فضایی ژاپن

این آسانسور ها از قطارهای مگنتیک و سیستم‌های هوش مصنوعی که اخیرا ترند شده استفاده می کنند.این امر موجب حمل و نقل سریع مسافران در این شهر گردیده است.به آسانسور فضایی ژاپن SkyTran نیز گفته می شود.این ایده تا بحال بیشتر شبیه یک ایده تخیلی و فانتزی به نظر می رسید.اما در سال ۱۹۹۵ با کشف CNT توسط یک مهندس ژاپنی این رویا به واقعیت مبدل شد. شرکت Obayashi، یکی از برترین شرکت های ساختمانی ژاپن، در حال حاضر در حال آزمایش نانولوله های کربنی (CNTs) است. این نانو لوله ها عنصری کلیدی برای زنده کردن رویای آسانسور فضایی هستند.

مرغابی های مغناطیسی

آسانسور فضایی براساس تکنولوژی ((مرغابی های مغناطیسی)) کار می کند. علت این شباهت به این دلیل است که مسافران درون مرغابی های کوچک حرکت می کنند.این مرغابی ها در ارتفاعات بالا به کمک تاسیسات فلزی قرار گرفته اند. دلیل اهمیت این سیستم ها و اینکه بسیار مورد توجه اند،سرعت بالا و عدم وابستگی به ترافیک جاده ایست.

چگونه یک آسانسور فضایی بسازیم

برای آموزش آسانسور فضایی به مراحل زیر توجه کنید:

  • در مرحله اول مصالح ساختمانی برای بالابر فضایی توسط یک موشک در چند مرحله برای ساخت یک سفینه فضایی در مدار پایین زمین (LEO) تحویل داده می شود.
  • سفینه فضایی از نیروی محرکه الکتریکی برای حرکت به سمت بالا در حین چرخش به دور زمین و رسیدن به مدار زمین ثابت (GEO) استفاده خواهد کرد. اینجاست که با همان سرعت چرخش زمین شروع به چرخش می کند.
  • هنگامی که سفینه فضایی به ارتفاع ۳۶۰۰۰ کیلومتری رسید، در حالی که کابل CNT را با رانشگرهای متصل به نوک آن آزاد می کند، به سمت بالا حرکت می کند. پس از ۸ ماه از پرتاب موشک، کابل به سطح زمین خواهد رسید.
  • کلایمر برای ساخت و ساز هنگام اتصال کابل های تقویت کننده بالا می رود و وزنه تعادل را در بالا می پیوندد. با تقویت حدود ۵۰۰ بار می توان از یک کوهنورد ۱۰۰ تنی استفاده کرد.
  • با Climber تکمیل شده، مواد به ارتفاع ۳۶۰۰۰ کیلومتری برای تکمیل ایستگاه GEO منتقل خواهند شد.
  • بندر زمین دروازه ای به فضا روی زمین است. بندر زمین در دو بخش ساخته شده است، یکی در خشکی در استوا و دیگری در دریا، که توسط یک تونل زیر دریا به هم متصل شده است.

هنگامی که آسانسور فضایی ساخته شد، هزینه کمتری برای رفتن به فضا و پایدارتر خواهد بود زیرا سوخت یا زباله های شیمیایی سمی وجود ندارد.با سرعت پرتاب ۱۵۰ کیلومتر در ساعت، Climber در حدود ۲.۵ ساعت به ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری که ایستگاه فضایی بین المللی در آن قرار دارد می رسد. این تقریباً مانند سفر بین توکیو به اوزاکا (دو شهر بزرگ ژاپن) با قطار گلوله است. هر پرتاب احتمالاً حدود چند میلیون ین (= چند هزار دلار) هزینه خواهد داشت.بالابر فضایی تنها راهی برای سفر و حمل و نقل فضایی نیست. ماهیت این مفهوم پروژه را می توان تلاشی برای حل مشکلات انرژی نیز دانست.

هنگامی که آسانسور فضایی ساخته شد، هزینه کمتری برای رفتن به فضا و پایدارتر خواهد بود زیرا سوخت یا زباله های شیمیایی سمی وجود ندارد.با سرعت پرتاب ۱۵۰ کیلومتر در ساعت، Climber در حدود ۲.۵ ساعت به ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری که ایستگاه فضایی بین المللی در آن قرار دارد می رسد. این تقریباً مانند سفر بین توکیو به اوزاکا (دو شهر بزرگ ژاپن) با قطار گلوله است. هر پرتاب احتمالاً حدود چند میلیون ین (= چند هزار دلار) هزینه خواهد داشت.بالابر فضایی تنها راهی برای سفر و حمل و نقل فضایی نیست. ماهیت این مفهوم پروژه را می توان تلاشی برای حل مشکلات انرژی نیز دانست.

این پروژه شامل استقرار یک ماهواره سیستم انرژی خورشیدی فضایی (SSPS) در ارتفاع ۳۶۰۰۰ کیلومتری است. برخلاف انرژی خورشیدی در سطح زمین، SSPS تحت تأثیر آب و هوا قرار نمی گیرد.همانطور که بسیاری از مردم می دانند، انرژی خورشیدی نامحدود و رایگان است. طبق محاسبات، ۴۵ دقیقه تابش خورشید برابر با انرژی مصرف شده توسط انسان برای یک سال است. ۱۱۲ ساعت تابش برابر با انرژی مصرف شده توسط تمام ذخایر اثبات شده نفت، زغال سنگ و گاز طبیعی روی زمین است.این پروژه شامل استقرار یک ماهواره سیستم انرژی خورشیدی فضایی (SSPS) در ارتفاع ۳۶۰۰۰ کیلومتری است. برخلاف انرژی خورشیدی در سطح زمین، SSPS تحت تأثیر آب و هوا قرار نمی گیرد.همانطور که بسیاری از مردم می دانند، انرژی خورشیدی نامحدود و رایگان است. طبق محاسبات، ۴۵ دقیقه تابش خورشید برابر با انرژی مصرف شده توسط انسان برای یک سال است. ۱۱۲ ساعت تابش برابر با انرژی مصرف شده توسط تمام ذخایر اثبات شده نفت، زغال سنگ و گاز طبیعی روی زمین است.انرژی دریافتی توسط ۲ کیلومتر مربع پانل های خورشیدی شناور در فضا، سپس به عنوان “مایکروویو” به آنتن گیرنده روی زمین ارسال می شود. درست است، می تواند انرژی را به صورت بی سیم در مسافت ۳۶۰۰۰ کیلومتر انتقال دهد!!
آنتن گیرنده آنتن یکسو کننده نامیده می شود و قطر آن بر روی دریا ۲.۵ کیلومتر است. برای ایده بهتر به اندازه یک زمین گلف فکر کنید. از آنجایی که آنتن یکسو کننده بسیار بزرگ است، از نظر تئوری، شخص را نمی توان حتی زمانی که در معرض امواج مایکروویو قرار می گیرد برشته کرد.
آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن (JAXA) و وزارت آموزش، فرهنگ، ورزش، علم و فناوری ژاپن (MEXT) برای شروع آزمایش SSPS در سال ۲۰۲۲ با یکدیگر همکاری خواهند کرد. شرکت Obayashi قصد دارد ساخت را در سال ۲۰۲۵ آغاز کند و در سال ۲۰۵۰ از آسانسور فضایی استفاده کند. .دولت ژاپن همچنین هدفی را برای دستیابی به بی طرفی کربن تا سال ۲۰۵۰ تعیین کرده است و ابتکارات بسیاری را برای تحقق این امر انجام داده است.

آیا ژاپن روی یک آسانسور فضایی کار می کند؟

در ژاپن، محققان بر روی یک «آسانسور فضایی» کار می‌کنند تا این کار را به گونه‌ای انجام دهند که هزینه و اثرات زیست‌محیطی را به حداقل برساند، برخلاف موشک‌های سنتی که مقادیر زیادی سوخت مصرف می‌کنند.

کدام کشور آسانسور فضایی می سازد؟

طبق گزارش روزنامه ملی ژاپن Mainichi، شرکت Obayashi که بزرگترین برج آن کشور را ساخته است، قبلاً یک پیشنهاد آسانسور فضایی را تنظیم کرده است. در مفهوم آن، شش کابین آسانسور بیضی شکل بین یک سکو در دریا و ایستگاه فضایی در حال چرخش به دور زمین حرکت می کنند.

کدام شرکت ژاپنی قصد دارد تا سال ۲۰۵۰ آسانسور فضایی بسازد؟

شرکت ساخت و ساز ژاپنی Obayashi می خواهد یک آسانسور به فضا بسازد و مسافران را به ایستگاهی با فاصله یک دهم فاصله تا ماه منتقل کند. به گفته Obayashi مستقر در توکیو، این آسانسور از نانولوله های کربنی فوق العاده قوی در کابل های خود استفاده می کند و می تواند در اوایل سال ۲۰۵۰ آماده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *